„Perkūnkalnio“ bendruomenės vasara: mokėmės, bendravome, šventėme

Sporto šventė Venciūnuose
2021 rugpjūčio 11
„Atvertys: Marijos Gimbutienės fenomenas“
2021 rugpjūčio 20

„Perkūnkalnio“ bendruomenės vasara: mokėmės, bendravome, šventėme

„Mokomės, bendraujame, švenčiame“ – tai ne tik asociacijos „Perkūnkalnis“ įgyvendintas projektas, kurį finansavo Žemės ūkio ministerija. Tai – ir kaimo bendruomenės kasdienybė, kuriai naujos patirtys, bendros šventės, pasirengimas joms, buvimas kartu suteikia naujų spalvų.

Šešis kaimus: Mieliūnus, Viečiūnus, Pocelonis, Novoplentą, Pavartėnus ir Bogušiškes vienijančioje „Perkūnkalnio“ bendruomenėje ši, pokarantininė, vasara nebuvo nuobodi.

Daug darbo pareikalavo, bet kartu ir begalę malonių akimirkų suteikė pasiruošimas jubiliejinei šventei. Jos metu minėti net du jubiliejai: „Perkūnkalnio“ asociacijos dešimtmetis ir buvusios Pocelonių mokyklos, kurios patalpose įsikūrę bendruomenės namai, devyniasdešimtmetis.

Laukdami šventės „Perkūnkalnio“ bendruomenės žmonės, kurių daugelis – buvę Pocelonių mokyklos mokiniai, sutvarkė, išpuoselėjo savo mokyklos aplinką ir atgaivino jos kieme esančią „smuklę“ – taip buvo vadinama antžeminė rūsio dalis, kurioje mokyklos laikais mokiniams buvo verdama arbata.

Šią smuklę bendruomenė planuoja paversti įdomių edukacijų vieta ir įtraukti ją į pažintinį maršrutą po išskirtines savo krašto vietas. Norėdami pasisemti patirties, kaip rengti tokias edukacijas, kaip pabrėžti savo krašto išskirtinumą, „Perkūnkalnio“ nariai  apsilankė Vilkaviškio rajono Gižų kaimo bendruomenėje, dalyvavo jos surengtoje edukacijoje, kurios metu supažindinama su kaimo bei Gižų herbe įamžintos šimtametės liepos istorija, kepami liepos lapų formos meduoliai, vaišinamasi liepų arbata.

Susitikę abiejų bendruomenių nariai dalijosi patirtimi apie bendruomeninę veiklą, įgyvendinamus projektus ir džiaugėsi aktyvių žmonių entuziazmu, be kurio nė vienos bendruomenės veikla nebūtų įmanoma. „Perkūnkalnio“ žmonėms susitikimas ir pokalbiai suteikė ne tik naujų žinių apie edukacijų organizavimą, bet ir davė stimulą patiems imtis panašių veiklų.

Pirmuoju bandymu tą daryti tapo tradicinė bendruomenės šventė „Vasaros vainikas“, šiemet skirta dviem jubiliejams paminėti. Jos metu tradiciškai pasveikinti labiausia bendruomenei nusipelnę jos nariai: Bronė Blėdienė, Albertas Dusevičius, Mantas Jarusevičius, Natalija Juodžiukynienė, Onutė Gavelienė, Irena Gražulienė, Irena Katlauskienė, Marytė Kazakevičienė, Vanda Kibauskienė, Danguolė Mačionienė, Mindaugas Maldonis, Angelė Sabestinienė, Nijolė Stakėnienė, Sigitas Šarkus, Linutė Ščesnulevičienė.

Padėkas ir atminimo dovanas jiems įteikė šventėje dalyvavęs LR Seimo narys Juozas Baublys, Alytaus rajono savivaldybės mero Algirdo Vrubliausko padėkos žodžius perdavė ir jo bei Seimo nario Lauryno Kasčiūno padėkas įteikė mero patarėja Dalia Paulauskaitė, bendruomenės pirmininkė Aldona Jankauskienė.

„Šiandien galėčiau 92 kartus – tiek, kiek yra mūsų bendruomenės narių, – ištarti žodį „ačiū“, nes kiekvienam iš jūsų turiu už ką padėkoti“, – sakė bendruomenės pirmininkė A. Jankauskienė.

Kaip ir kasmet šventėje buvo pristatyta tai, ką sukūrė patys bendruomenės nariai:  Aldonos Jankauskienės knyga „Mažoji Pocelonių šventovė.  Mokykla“, Romo Jankausko fotografijų paroda „Veidai“, Nijolės Stakėnienės rištos verbos ir Žolinių puokštelės, Varčios miške surinktų vaistinių žolelių rinkiniai, bitininkų išsuktas medus, gardžiausi bendruomenės šeimininkių kepiniai, kurių buvo galima įsigyti šventės metu vykusioje mugėje.

Šventėje vykusių edukacijų metu jos dalyviai galėjo susipažinti su vaistinių žolelių nauda ir savybėmis, patys išmokti sukomponuoti tradicinę Žolinių puokštelę, išbandyti piešimą ant vandens, išgirsti naudingų patarimų apie sveikatą ir saugią kaimynystę, kuriuos noriai dalijo Alytaus rajono savivaldybės sveikatos biuro specialistės ir Alytaus rajono vyriausiojo policijos komisariato bendruomenės pareigūnai.

Veiklos netrūko ir mažiems, ir dideliems. Jaunimas smalsiai valgėsi po dar mokyklos laikais įkurtą ir bendruomenės saugomą bei puoselėjamą muziejų, stebėjosi ir džiaugėsi atpažindami daiktus iš savo senelių buities.

Po daugelio metų į savo mokyklą sugrįžę buvę jos mokiniai noriai fotografavosi prie Eugenijos Truncaitės sukurtos foto sienelės, o visas mokyklos kiemas virto didžiuliu prisiminimų kambariu, kurį nostalgiškos mokyklinės dvasios pripildė atlikėjo Alberto Antanavičiaus melodijos ir dainų žodžiai.

Šventėje koncertavo ir „Perkūnkalnio“ saviveiklininkai, Ilona Zapolskienė, dainininkai iš kaimyninių  Alovės ir Makniūnų bendruomenių, o vakaro pabaigoje visi šėlo su grupe „Lietuvaičiai“, kurios koncertą dovanojo Alytaus rajono savivaldybė.

Ir muzikai nutilus dar ilgai netilo šurmulys buvusios Pocelonių mokyklos kieme. Smagūs pašnekesiai tęsėsi prie bendro vaišių stalo, o atsisveikindami žmonės klausė: kada bus kita šventė? Ir patikino, kad jos labai lauks.

Projektą „Mokomės, bendraujame, švenčiame“  pagal nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklos sritį „Renginių organizavimas“ finansavo Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerija.

„Perkūnkalnio“ asociacijos informacija