Teritorinio projekto atidarymo konferencija
2018 24 spalioPAPRASTO KVIETIMO TEIKTI VIETOS PROJEKTUS NR. 7 PATIKSLINIMAS
2018 24 spalio2018 m. spalio 19 d. Alytaus rajono VVG administracijos darbuotojai Vida Vrubliauskienė ir Brigita Montvilaitė, kartu su VVG valdyba, bendruomenių pirmininkai lankė vietos projektus Ukmergės ir Zarasų rajonuose.
Ukmergės rajone esantys „Lukenskų namai“ – tai dailininko Česlovo ir chemijos dėstytojos Rūtos puoselėjama kitokia, nei mes pratę matyti, erdvė. Jų devizas – Menas ir vaišės. Nupirkti apgriuvę pastatai, kažkada buvę darbo ir poilsio stovykla, šiandien atgimę iš naujo: viename jų padaryta meno galerija su paties Česlovo meno kūriniais, kuriuos galima išvysti ir Vilniaus meno galerijose. Kitas pastatas skirtas meno dirbinių iš medžių ir metalo kūrybai – dirbtuvės. Lauko erdvė išnaudojama poezijos vakarams, filmų peržiūroms, kaimo galerijoms rengti, koncertams.. Rūta užsiima edukacijomis – „Kalendorinės vaišės“- pagal sezoniškumą, cikliškumą vykdomos maisto ruošimo edukacijos su istorijos ir papročių elementais. „Virtuvė turi galią žmogui išlikti“ – sako Rūta. Per VVG įgyvendinamus projektus, šeimininkai iš LEADER lėšų, kartu su savo lėšomis – viso 40 tūkst. Eur įsirengė virtuvę su visa įranga, vėdinimo sistema, taip susitvarkė 2 patalpas, skirtas žmonėms priimti ir vesti savo renginius.
Zarasų rajone, Antalieptėje – Zarasų – Visagino regiono vietos veiklos grupės pirmininkas Arvydas Veikšra pristatė apie VVG projektus. Praeitame strategijos laikotarpyje VVG įgyvendino 67 projektus. iš LEADER lėšų Antalieptėje vietoje vaikų darželio patalpos suremontuotos ir perduotos bendruomenei. Sutvarkyta daug ežero pakrančių. Bendruomenės kartu su Zarasų rajono savivaldybe įrengė ir sutvarkė 6 vaikų žaidimo aikšteles. Šiuo metu Zarasai intensyviai dirba ir investuoja į ežerų įveiklinimą, nes jų čia per 300. Zarasų rajono meras pasidalijo ateities vizijomis, kad didelį dėmesį skiria Zarasų ežero Didžiajai salai, jos įveiklinimui. Taip pat didelės investicijos į vandens parko įveiklinimą skiriama. Šiuo metu vandens parkas – vienas didžiausių parkų Baltijos šalyse. Nemažas ir batutų parkas ant vandens. Zarasai pamažu tampa – vasaros sostine ant vandens.
Zarasų rajone veikiantis Šlyninkos malūnas – bendruomeninio verslo pavyzdys. iš VVG lėšų įgyvendintas projektas ir susikūręs verslas. Nuo 2009 m. gyvuojančios bendruomenės tikslas šviesti jaunąją kartą, perduoti duonos kepimo išmintį, supažindinti su senolių gyvenimo būdu bei pasidalyti didžiausiu turtu – tris šimtmečius menančiu Šlyninkos vandens malūnu. Amatų namai – tai neatsiejama Šlyninkos malūno dalis. Buvęs ūkinis pastatas yra rekonstruotas edukacinei veiklai (iš VVG lėšų) Čia galima patiems pasimokyti kepti duoną, Ypač išalkę bus vaišinami krosnyje ant žarijų keptais blyneliais. Skanaujant gardžius užkandžius išgirsite ir šeimininkės pasakojimą apie duonos kepimo procesą. Kartu su malūnininku Stasiu vietos veiklos grupės nariai apžiūrėjo senovinį vandens malūną, klausėsi įdomių pasakojimų apie malūno istoriją ir jame dirbusius žmones, susipažino su grūdų malimo procesu. Buvo paruošti ir iš razavų kvietinių miltų ant žarijų iškepti gardūs Razavi blynai, patiekti su uogiene arba spirgučių padažu, su šalta žolelių arbata ir namine gira.
Vajasiškio bendruomenė, įkūrusi Senolių kaimą – tai viena iš unikaliausių, su labai daug autentikos, lietuvių liaudies papročių išsilaikisuų bendruomenių Zarasų rajone. Kaime, turinčiame 30 gyventojų, tokio susitelkimo ir komadinio darbo dar tektų ilgai paieškoti Lietuvoje. Tikrai norisi grįžti ir grįžti čia. Bendruomeninio verslo pavyzdys ir teminių kaimų projekto bei VVG strategijos projektų įgyvendinimas. Senolių kaimas su senoviniais XIX a. amatais; senovinio maisto gaminimo edukacijos; „5000 žvaigždučių“ nakvynė obelų sode, nameliuose iš šieno. Ši bendruomenė į veiklą įtraukia visus gyventojus: vieni žavi savo pasirodymais, kiti parduoda savo produkciją ar teikia apgyvendinimo paslaugas. Taip bendruomenė ne tik gauna pelno iš savo veiklos, bet ir puoselėja savo tradicijas ir kultūrą.