Lėtasis turizmas ir istorija (Antroji dalis)

Kviečiame į nemokamus mokymus
2019 rugpjūčio 8
Jaunimo savanoriškos tarnybos organizavimo pokyčiai
2019 rugpjūčio 19

Lėtasis turizmas ir istorija (Antroji dalis)

Daugeliui žodis „istorija“ asocijuojasi su nuobodžiomis datomis ir dar nuobodesniu jų „kalimu“ – 1253, 1410, 1795, 1863, 1918 ir t.t., ir t.t. Stori istorijų vadovėliai tampa atgrasūs, jų dar net nepaėmus į rankas. Tačiau kodėl mėgstame skaityti istorines nuotykių knygas ar žiūrėti pagal juos sukurtus kino filmus? Nes datai, jos suvokimui, įsisąmoninimui svarbus kontekstas. Svarbus jos pajautimas. Lėtasis turizmas padeda „atrasti“ ir pamilti istoriją, nes būtent istorija yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių mūsų keliavimo krypties pasirinkimą.

Vienas geriausių pavyzdžių Lietuvoje – Smalininkai. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog gyvenimas čia sustojęs, nėra nei didingų bažnyčių, nei dvarų, gatve praeina vos vienas kitas praeivis… Bet staiga kažkas surinka – „Achtung! Zoll kontrol!“. Ir prieš akis išdygsta du uniformuoti pasieniečiai – vachmistras Dočys ir Fricas. Pritūpimai, atsispaudimai, muštras žygiuojant ir lygiuojant, krepšių sverimas ir bausmių atlikimas. Akimirksniu prabėga visa Smalininkų miestelio istorija – nuo Šventosios upės vagos keitimo, muitinės patikros iki restoranų linksmybių Deutsches Haus, nuo prekių gabenimo Nemunu ir siauruku iki laivų smalavimo ir žiemos uosto bei vandens matavimo stoties svarbos.

Staiga toje vyriškoje betvarkėje išnyra elegantiškoji madmuazelė Le Cler, kuri savo kvepalų šleifu nukelia visus į ketverius metus trukusį prancūzmetį. Prancūziškos mados, kvepalai ir visai kitokie statiniai Smalininkuose. Romantikos dvelksmą tuoj pat prislopina griežtoji frau Marta, kuri skardžiu varpeliu priverčia visus sueiti į klasę ir tapti paklusniais mokiniais – rykštė, žirniai, drausmė ir pagarba mokytojui. Kalbos ir istorijos pamoka užtvirtina tai, ką jau pavyko sužinoti per tas kelias minutes, viešint Smalininkuose.

A, taip, istorija šįkart turi laimingą pabaigą. Muitinių vachmistrai išduoda leidimus keliauti toliau, o kad patirta pamoka nebūtų kartėlio pilna, visas nuoskaudas nuplauna kafija. Smalininkų muitinėje ir mokykloje patirta istorija lieka labai ilgam. Ir niekam nieko nebereikia kalti mintinai. Smalininkų istorijos pamoka leidžia suvokti Mažosios Lietuvos išskirtinumą ir apčiuopti tai, kas neapčiuopiama. Tai istorija, kuri įtraukia ir verčia sugrįžus imti knygas, vadovėlius ir skaityti skaityti skaityti. Istoriją reikia patirti. Lėtai. Tik tada ji tampa sava ir be galo brangi.

Alytaus rajono vietos veiklos grupės VPS viešųjų ryšių specialistė Henrieta Miliauskienė