Dėl kvietimo į Alytaus rajono vietos veiklos grupės narių visuotinį rinkiminį susirinkimą
2023 24 kovoPAPRASTAS KVIETIMAS TEIKTI VIETOS PROJEKTUS Nr.36 (patikslinta, kvietimas pratęsiamas iki 2023 m. balandžio 15 d.)
2023 25 kovo2023-04-25
Naujoji g. 48, Alytus
Renginio pradžia – 14.00 val
Renginio trukmė – 2 val.
APIE RENGINĮ
Lietuvoje ūkiuose ir verslo įmonėse susidaro dideli kiekiai įvairių šalutinių gamybos produktų, organinių medžiagų ir atliekų. Kyla rimta problema kaip visa tai sutvarkyti, kad neterštų aplinkos. Kita rimta problema yra labai suintensyvėję dirvožemio degradacijos procesai, kurie iššaukia dirvožemyje humuso (organinės anglies) sumažėjimą, o dėl to ūkininkai negauna nemažos derliaus dalies, mažėja jų pajamos. Yra vienas efektyvus būdas šios problemos sprendimui – šalutinių gamybos produktų, organinių medžiagų ir atliekų kompostavimas, o komposto panaudojimas dirvožemio savybių gerinimui ir jo praturtinimui organinėmis medžiagomis. Pasigaminti geros kokybės kompostą nėra paprasta ir tam reikia nemažai žinių.
Seminaras skirtas ūkininkams ir visiems kitiems, kurie jau užsiima kompostavimu ar nori pradėti tai daryti. Seminaro metu bus supažindinama ir konsultuojama apie kompostavimo technologijas šeimos ūkyje, didesniame ūkyje ir įmonėje arba pramoniniame ūkyje. Jos yra pakankamai skirtingos. Bus kalbama apie įprastines kompostavimo technologijas, pagreitintą kompostavimą, naudojant biofermentacijos technologijas, vermikompostavimą, naudojant sliekus, zookompostavimą, naudojant musių lervas. Bus kalbama apie tai kaip parinkti tinkamas medžiagas kompostavimui, kompostavimo aikštelių įrengimą, kompostavimo proceso metu vykstančius procesus, kompostavimo laiką, komposto panaudojimą ir t.t. Pagamintas kompostas gali būti žaliava ekologiškų organinių trąšų ir dirvos gerinimo priemonių gamyboje. Bus supažindinama su ekologiškų trąšų ir dirvos gerinimo priemonių (birios, granuliuotos, skystos) gamybos technologijomis. Bus supažindinta su kompostinių sliekų biologija ir jų panaudojimu kompostuojant organines medžiagas. Bus aptarta kompostų įtaka dirvožemio savybėms ir augalams. Taip pat bus supažindinta su teisiniais reikalavimais kompostuojant ir gaminant bei naudojant organines trąšas. Bus kalbama apie ekonominį efektą, kuris gaunamas tvarkant organines medžiagas ir atliekas bei gerinant dirvožemio savybes.
Renginio dalyviai galės užduoti klausimus ir diskutuoti.
Seminaro-diskusijos lektorius doc. dr. Juozas Pekarskas yra Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Miškų ir ekologijos fakulteto Aplinkos ir ekologijos katedros Agroekologijos centro vadovas, kurio viena iš mokslinių tyrimų sričių yra kompostavimo, vermikompostavimo, vermikultivavimo ir kt. organinių medžiagų perdirbimo technologijų kūrimas ir jų tyrimai, birių, granuliuotų ir skystų ekologiškų trąšų, dirvos gerinimo priemonių ir biologinių preparatų gamyba ir jų efektyvumo tyrimai, organinių atliekų tvarkymas, perdirbimas ir jų panaudojimo augalų mityboje. Yra daugumos įvairių projektų vadovas ir vykdytojas, mokslinių straipsnių ir knygų autorius. Dirba inovatyvių technologijų ir produktų kūrimo srityje ir yra sukūręs nemažai technologijų ir produktų, kurie įvertinti įvairiais apdovanojimais, tame tarpe nacionaliniu Lietuvos „Inovacijų prizu“. Sukurtų technologijų pagrindu Lietuvoje pastatytos ir sėkmingai veikia dvi gamyklos. Intensyviai dalyvauja šviečiamojoje ir konsultacinėje veikloje.